Sicim Kuramı Nedir? (Kurzgesagt) | Video

 

Kurzgesagt ekibi bu videolarında kuantum ile kütleçekimini birleştirerek bir Her Şeyin Kuramı olmaya en fazla yakalaşan Sicim Kuramı’nı inceliyorlar.

 

İyi seyirler…

 

-oo-

 

Evrenin temel özellikleri ne?

Bu soruya cevap verebilmek için insanlar, kendince cevaplar üretti. Tutan hikâyeleri tuttu, tutmayanları attı. Ancak öğrendikçe işler daha ilginç ve karmaşık bir hal aldı. Bazıları öyle yerlere geldi ki, ne hakkında olduklarını anlamak bile güç, örnek: Sicim Kuramı. Her şeyin özelliğini anlatan çok ünlü, tartışmalı ve çoğunlukla yanlış anlaşılmış bir hikaye.

Niye peki böyle bir hikaye geliştirdik. Bahsettiği doğru mu, yoksa kenera atmamız gereken bi fikir mi?

Evrenin özelliklerini anlayabilmek için, çok çok derinlere baktık ve gördüklerimize hayran kaldık. Tozlar arasındaki inanılmaz manzaralar, değişik mahlukatlar müzesi, karmaşık protein robotları, temelleri çok daha küçük şeyler, atomlardan bile… Onların geriye kalan son katman olduklarını sandık. Ta ki onları çok sert bir şekilde çarpıştırıp bölünmelerini sağlayana kadar.

Ancak şimdi bir soruna çattık. Artık o kadar küçük şeylerle karşı karşıyayız ki gözlemleyemiyoruz. Düşünün biraz, Gözlemlemek nedir? bir şeyi görebilmek için, ışığa ihtiyacımız var, yani bir elektromanyetik dalgaya. Bu dalga bir yüzeyden seker ve göze gelir; dalga çarptığı cisim hakkında bilgi taşır, bunu da beynin yorumlar ve şekiller oluşturur. Yani bir şeyi, yansıması olmadan göremezsiniz. Görmek dokunmak gibidir. pasif olarak değil aktif bir şekilde yapılır. Bu bir çok şey için sorun oluşturmaz. Ancak parçacıklar çok çok küçükler. O kadar küçük ki görmek için kullandığımız elektromanyetik dalgalar, onlara dokunmak için çok büyükler. Görülebilir ışık onları es geçer gider.

Bunu daha küçük elektromanyetik dalgalar yaratarak çözebiliriz. Ancak daha fazla dalga daha fazla enerjilidir. Yani yüksek enerjili dalgalar ile parçacıklara dokunduğumuzda, dalga parçacığı değiştirir. Değişmiş bir parçacığı tam olarak onu ölçemeyiz; bu olay o kadar önemli ki bir ismi bile var: Heisenberg Belirsizlik İlkesi, kuantum mekanizmasının temeli.

Peki, bir parçacık nasıl gözükür, özellikleri nelerdir?

Bilmiyoruz. Çok dikkatlice baktığımızda etki alanını fark ediyoruz ama parçacığın kendisini değil. Var olduklarından eminiz ama…

Peki durum böyle ise nasıl bir bilim yapılabilir bunlar üstüne?

İnsan olarak her zaman yaptığımız şeyi yaptık ve hikâye uydurduk: Matematiksel bir kurgu. Karar verdik ki, parçacıklar uzaydaki birer noktadır. Her elektronda belli miktar elektrik ve kütle yüklenmiş birbirinden farksız birer noktalar. Böylece, fizikçiler onları tanımlayabildi ve etkileşimlerini gözlemledi. Buna Kuantum Alanları Kuramı deniyor ve bir çok sorunun çözümü. Standart parçacık modeli bunun üstüne kuruldu ve bir çok şeyi çok iyi tahmin ediyor.

Elektronun bazı kuantum özellikleri aşırı keskin bir şekilde test edildi. Parçacıklar bir nokta değilken onlara öyleymiş gibi davranmak bize evrenin fena olmayan bir resmini veriyor. Bu sadece bilimin gelişmesine değil günlük hayatta kullandığımız örneklere de hayat verdi.

Ama hâlâ çok bir sorun devam ediyor: Yer Çekimi… Kuantum mekanizmasında kuvvet, belirli parçacıklar üzerinde taşınıyor. Einstein’ın görelilik (izafiyet) kuramına göre, kütleçekimi diğerleri gibi kuvvet değil. Evren bir tiyatro olsaydı, parçacıklar oyuncular, kütleçekimi de sahne olurdu. Basitçe, kütleçekimi bir geometri kuramı. Uzay-zamanın mesafelerinin geometrisi, ki bunu mükemmel bir şekilde ölçmemiz gerekiyor. Ancak kuantum dünyasında ölçümün mükemmel olamamasından ötürü kütleçekiminin anlattığı hikâye ile kuantum mekaniğininki farklı.

Fizikçiler olaya başka bir parçacık ilave ederek çözmeyi denediler. Ancak ellerindeki matematik bitti ve bu da çok ciddi bir sorun. Eğer kütleçekimi ve kuantumu bir evlendirebilirsek, elimize nur topu gibi bir Her Şeyin Kuramı geçecek. Bundan dolayı çok akıllı insanlar yeni bir hikaye çıkardılar. Sordukları şey, noktadan karmaşık ne var? Bir çizgi ya da sicim… Sicim kuramı böylece dünyaya geldi

Peki sicim kuramını bu kadar şık yapar nedir?

Kuram; farklı parçacıkları sicimler üzerinde olan titreşimler olarak tanımlıyor. Nasıl kemanda ki farklı titreşimler farklı notalar çıkarıyorsa, sicimler de farklı parçacıklar üretiyor. En önemlisi ise buna kütleçekimi de dahil. Sicim kuramı, evrendeki tüm kuvvetlerin birleşeceğini vaat ediyor. Buda çok büyük bir heyecan ve şişirmeye neden oluyor. Sicim kuramı hızlı bir şekilde Her Şeyin Kuramı olarak görülmeye başlandı.

Maalesef sicim kuramı bir çok sorunla birlikte geliyor. Sicim kuramı ile ilgili matematiğin büyük bir bölümü bizim 3 uzamsal boyutumuz ve 1 zamansal boyutumuz ile örtüşmüyor. Sicim kuramının işlemesi için 10 boyut gerekiyor. Yani sicim kuramcıları hesaplamalarını 10 boyutlu model evrenler için gerçekleştiriyor, ve sonra da geriye kalan 6 taneden kurtulmaya çalışıyorlar. Ancak bu zamana kadar bunu yapabilen olmadı ve sicim kuramının herhangi bir öngörüsü henüz deney yolu ile kanıtlanamadı. Yani sicim henüz evrenin özelliklerini gösteremedi.

Şimdi bir çıkıp hiç de bir işe yaramıyor bu canım diyebilir. Bilim sadece deneyler ve tahminler ile ilgilenir, onları da yapamayacaksak, neden sicimle uğraşalım ki? Aslında olay nasıl kullandığımız ile alakalı. Fizik matematikten temellenir, 2 artı 2, 4 eder. Bu sen ne düşünürsen düşün, değişmez ve sicim kuramındaki matematik tutarlı. Bundan dolayı sicim kuramı yine de yararlıdır.

Düşünün, büyük bir yolcu gemisi inşa edecekseniz ancak elinizde yalnızca küçük bir takanın planları var. Arada çok farklılıklar var: Motor, ham madde, büyüklük… Ancak ikisi temelde aynı: Yüzen şeyler. Takayı anlarsan, yolcu gemisi yapmak içinde birkaç şey çıkarabilirsin.

Sicim kuramı ile bazı kuantum-kütleçekim sorularını cevaplayabiliriz. Öyle sorular ki yıllardır fizikçilerin aklında örneğin: Karadeliklerin çalışma ilkeleri veya bilgi paradoksu… Sicim kuramı bizi doğru yöne yönlendirebilir, bu açıdan bakıldığında kuramlar, kuantum fizikçiler çok önemli bir araç haline gelir ve onlara yeni şeyler ve şık bir matematik keşfetmede yardımcı olur.

Belki de Sicim kuramı her şeyin kuramı değil; ancak tıpkı noktasal parçacık gibi, çok yaralı olabilir. Hâlâ gerçekliğin özelliklerini bilmiyoruz, ancak her geçen gün farklı hikâyeler üretiyoruz. Ta ki umarız ki bir gün öğrenene dek…

 

-oOo-